Unieważnienie kredytu we frankach – krok po kroku

uniewaznienie-kredytu-we-frankach-krok-po-kroku

Na początku XXI wieku Polacy masowo zaciągali kredyty we frankach szwajcarskich. Głównym powodem tej decyzji było atrakcyjne, niskie oprocentowanie. Niestety, szybki wzrost kursu franka doprowadził do tego, że wielu kredytobiorców znalazło się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. W międzyczasie, po wnikliwej analizie, okazało się, że wiele umów frankowych zawierało klauzule niedozwolone, czyli abuzywne. Dotyczyły one głównie przeliczeń walutowych, dających bankom swobodę w ustalaniu kursu franka, co dodatkowo zwiększało obciążenia finansowe klientów. W efekcie, coraz więcej osób zdecydowało się na podjęcie kroków prawnych, mających na celu unieważnienie tych umów i odzyskanie wpłaconych środków. Jeśli uważasz, że Twoja umowa frankowa może zawierać nieuczciwe zapisy, sprawdź, w jaki sposób krok po kroku, unieważnić swój kredyt we frankach. Zachęcamy do lektury naszego poradnika.

Unieważnienie kredytu we frankach – co warto wiedzieć?

Unieważnienie umowy kredytowej we frankach oznacza, że sąd stwierdza nieważność umowy z powodu jej niezgodności z obowiązującym prawem. Taka umowa jest traktowana tak, jakby nigdy nie została zawarta. Kredytobiorca nie jest już zobowiązany do spłaty dalszych rat kredytowych, a bank musi zwrócić wszystkie pieniądze, które kredytobiorca zapłacił w ramach umowy – zarówno kapitał, jak i odsetki.

Z drugiej jednak strony, należy pamiętać, że kredytobiorca musi zwrócić bankowi pieniądze, które otrzymał w ramach kredytu. Sytuacja ta wiąże się zatem z pewnymi ryzykami, dlatego chcąc zdecydować się na unieważnienie kredytu we frankach, warto skonsultować się ze sprawdzoną kancelarią adwokacką.

Podstawową przesłanką do unieważnienia kredytu w obcej walucie jest stosowanie klauzul abuzywnych w umowach, zapisy te są sprzeczne z dobrymi obyczajami lub rażąco naruszają interesy konsumentów. Klauzule te dotyczą najczęściej zasad przeliczania rat kredytowych na podstawie kursu waluty. Banki miały pełną swobodę w ustalaniu kursu franka, co często prowadziło do znacznych różnic pomiędzy kursami bankowymi a kursami rynkowymi. Tego rodzaju praktyki są uznawane za nieuczciwe i mogą być podstawą do unieważnienia umowy kredytowej.

Co więcej, wielu kredytobiorców, którzy zaciągali kredyt we frankach, nie było świadomych ryzyka walutowego, ponieważ banki niejednokrotnie nie informowały klientów o możliwych konsekwencjach wzrostu wartości franka. Powód ten stał się kolejną przesłanką, dzięki której można starać się o unieważnienie kredytu.

Jak przebiega proces unieważnienia kredytu frankowego?

Poniżej omawiamy, w jako sposób, krok po kroku, unieważnić umowę kredytu we frankach.

  1. Konsultacja ze sprawdzoną kancelarią adwokacką – od wielu lat z sukcesem pomagamy frankowiczom uporać się z ich kredytami. Doradzamy, a także przygotowujemy stosowne dokumenty, pisma oraz reprezentujemy naszych klientów przed sądami wszystkich instancji.
  2. Złożenie pozwu przeciwko bankowi – jeśli klient zdecyduje się na współpracę z nami, pierwszym krokiem jest przygotowanie przez nas pozwu i złożenie go w sądzie. Klient musi przygotować wszystkie, niezbędne dokumenty, czyli m.in. umowę kredytową oraz dowody wpłaty na rzecz banku.
  3. Postępowanie sądowe – proces sądowy może trwać nawet kilka lat, w zależności od stopnia skomplikowania sprawy. Bank może próbować kwestionować roszczenia kredytobiorcy, warto jednak podkreślić, że w ostatnich latach wyroki na korzyść kredytobiorców są coraz częstsze. Dobrze poprowadzona linia obrony przez naszych specjalistów ma duże znaczenie.
  4. Wyrok unieważniający umowę – jeśli sąd orzeknie nieważność umowy, oznacza to, że jest ona traktowana jako nigdy niezawarta. Obie strony muszą dokonać wzajemnych rozliczeń: kredytobiorca zwraca bankowi kwotę otrzymanego kredytu, a bank oddaje wszystkie wpłacone raty oraz odsetki.

Podsumowanie

Unieważnienie kredytu we frankach jest procesem sądowym, który coraz częściej kończy się sukcesem dla frankowiczów. Ważnym elementem jest wykazanie, że w umowie kredytowej zawarte zostały klauzule abuzywne, rażąco naruszające interesy konsumenta, a także fakt, że banki nie informowały klientów o ryzykach związanych z kredytem walutowym. Aby rozpocząć proces unieważnienia należy przede wszystkim napisać pozew oraz zgromadzić dokumenty dowodowe przeciwko bankowi. Warto w tym celu nawiązać współpracę ze sprawdzoną kancelarią prawną. Nasi doświadczeni prawnicy pomogą Ci uzyskać korzystny dla Ciebie wyrok.