Wiele osób na początku XXI wieku, chcących zaciągnąć kredyt, decydowało się na podpisanie korzystnych, jak na tamte czasy, kredytów we frankach szwajcarskich. W wyniku gwałtownych zmian kursu walutowego, zadłużenie osób, które zaciągnęły kredyty frankowe, wzrosło, co wywołało lawinę sporów sądowych. Frankowicze, czyli osoby posiadające takie zobowiązania, zaczęli szukać sposobów na ochronę swoich praw. Polskie prawo umożliwia frankowiczom dochodzenie swoich racji. W poniższym artykule omówimy najważniejsze prawa frankowiczów oraz opcje, jakie mają do dyspozycji, by odzyskać spokój finansowy. Zachęcamy do lektury.
Frankowiczu, jakie masz prawa?
Z biegiem czasu wykazano, że wiele umów frankowych zostało nawiązanych w nie do końca legalny sposób. Spora ich część zawierała klauzule abuzywne, które są niezgodne z prawem. Z tego względu, wielu frankowiczów zaczęło dochodzić swoich praw w sądzie, domagając się, m.in. unieważnienia lub też przewalutowania kredytu.
Warto jednak pamiętać, że każda sytuacja jest inna, dlatego przed podjęciem działań konieczne jest skonsultowanie się z naszym adwokatem, który specjalizuje się w tej dziedzinie. Ważnym krokiem dla frankowiczów jest dokładne przeanalizowanie umowy kredytowej pod kątem występowania klauzul niedozwolonych, które mogą stanowić podstawę do podważenia zapisów umowy.
Unieważnienie i przewalutowanie kredytu
Jedną z opcji jest unieważnienie kredytu we frankach. W przypadku korzystnego wyroku sądowego, frankowicz przestaje być zobowiązany do dalszej spłaty kredytu, a bank musi zwrócić wszystkie wpłaty dokonane przez kredytobiorcę. Jest to jednak proces skomplikowany i wymagający współpracy ze sprawdzoną kancelarią.
Drugą, popularniejszą opcją jest przewalutowanie kredytu we frankach na złotówki. Dzięki temu rozwiązaniu kredytobiorcy spłacają ustabilizowane cenowo raty w złotówkach, co daje mu większą przewidywalność finansową. Decyzja o przewalutowaniu musi być jednak dobrze przemyślana, ponieważ może wiązać się z koniecznością zapłaty różnicy wynikającej z przeliczenia kapitału pozostałego do spłaty.
Jednym z kluczowych argumentów w sporach sądowych dotyczących przewalutowania jest są klauzule abuzywne obecne w umowach kredytowych. Takie klauzule mogą dotyczyć m.in. sposobu przeliczania kursów walut lub określania wysokości rat. Sądy coraz częściej stają po stronie frankowiczów, uznając te zapisy za niezgodne z prawem i nakazując ich usunięcie z umów kredytowych, co może prowadzić do korzystniejszych warunków spłaty.
Odzyskanie nadpłaconych środków
Wielu frankowiczów nie zdaje sobie sprawy, że mają prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconych środków. Ze względu na niekorzystne zmiany kursu franka, kredytobiorcy często płacili znacznie więcej niż powinni, co może być podstawą do odzyskania części tych kwot. Warto zaznaczyć, że istnieją przepisy, które pozwalają dochodzić swoich praw nawet w przypadku, gdy umowa kredytowa została już spłacona. Sąd może orzec, że część wpłat była niesłuszna i nakazać bankowi zwrot nadpłat. W praktyce oznacza to, że frankowicze mogą odzyskać część środków, które trafiły do banku w wyniku zawyżonych rat kredytowych.
Aby jednak móc skutecznie dochodzić zwrotu nadpłat, konieczne jest udowodnienie, że umowa kredytowa zawierała nieuczciwe zapisy. To kolejny powód, dla którego warto skonsultować swoją sytuację z naszą kancelarią adwokacką. Analizujemy umowy i oceniamy szanse na wygraną w sądzie oraz szacujemy możliwe korzyści finansowe.
Podsumowanie
Kredyty frankowe nadal są źródłem wielu problemów finansowych Polaków. Prawo daje im jednak możliwość dochodzenia swoich praw w sądzie. Jeśli jesteś osobą, która zmaga się z wysokimi ratami kredytu frankowego, skontaktuj się z naszą kancelarią. Pamiętaj, że jeżeli Twoja umowa zawiera klauzule abuzywne, masz prawo do przewalutowania kredytu, a nawet unieważnienia. Ponadto, nawet jeśli spłaciłeś już swój kredyt, dalej możesz ubiegać się o odzyskanie nadpłaconych środków. Kluczowe jest jednak podjęcie działań na czas i skonsultowanie swojej sytuacji z naszym, doświadczonym adwokatem.