Odfrankowienie kredytu – na czym polega?

odfrankowienie kredytu

Coraz więcej osób, które podczas dużej popularności kredytów frankowych, zaciągnęło pożyczkę w tej obcej walucie, może obecnie skierować sprawę do sądu, aby dochodzić swoich praw. Możliwe jest uzyskanie między innymi wyroku, w którym sąd uzna, że umowa kredytowa jest nieważna lub też nakazującego jej tak zwane odfrankowienie. Na czym polega to drugie rozwiązanie? Zachęcamy do lektury.

Kredyty we frankach

Zaciąganie kredytów we frankach szwajcarskich spopularyzowało się w Polsce dosyć mocno w latach 90-tych ubiegłego wieku i trwało praktycznie do 2015 roku. W tamtych czasach był to korzystny sposób finansowania, np. zakupu domu czy samochodu, przede wszystkim z tego względu, że kurs franka szwajcarskiego był stabilny, a klienci mogli liczyć na dużo niższe oprocentowanie, niż w przypadku skorzystania z kredytu w walucie polskiej. Niestety, wzrost kursu franka szwajcarskiego oraz kryzys gospodarczy sprawiły, że zadłużenie frankowiczów wzrosło do tego stopnia, że przeważająca część z nich do tej pory nie uporała się ze spłatą choćby większej części zadłużenia.

Ponadto, w wielu przypadkach umowy kredytowe we frankach szwajcarskich zawiązywane pomiędzy bankami a klientami, szukającymi kredytu, były niekorzystne dla samych frankowiczów, a niekiedy nawet nie do końca zgodne z prawem, m.in. utrudniały korzystanie z kapitału, a negocjowanie ich było wykluczone.

Wiele spraw frankowiczów trafiło zatem do sądu. Obecnie organy te wydają sporo wyroków korzystnych dla frankowiczów. Możliwe jest między innymi uzyskanie wyroku, który będzie nakazywał tak zwane odfrankowienie kredytu.

Odfrankowienie kredytu – co to jest?

Odfrankowienie kredytu polega na usunięciu klauzuli indeksacyjnej z umowy kredytowej jako niedozwolonego postanowienia umownego i w konsekwencji zobowiązania banku do zwrotu nadpłaconych wcześniej rat. Jednocześnie skutkuje to zmniejszeniem wielkości zadłużenia kredytobiorców.

Kredyt indeksowany to kredyt, który wypłacony jest w złotówkach, jednak waloryzowany, czyli indeksowany jest do kursu, np. franka. Głównym zarzutem dla klauzul indeksacyjnych, zawartych w tego typu kredycie, jest między innymi obarczanie odpowiedzialnością kredytobiorcę za wahania kursu franka na rynku oraz ustalanie kursu waluty wyłącznie przez bank. W praktyce frankowicze nie byli w stanie określić samodzielnie wysokości poszczególnych rat, a nawet samego kredytu. Sytuacja ta jest zatem nie tylko sprzeczna z prawem, ale ogólnymi zasadami współżycia społecznego.

W przypadku wydania wyroku o odfrankowienie kredytu sąd stwierdza, że bank nie miał nigdy prawa przeliczać spłacanych rat w złotówkach na franki szwajcarskie i musi zwrócić wszystkie nadpłacone raty kredytobiorcy.

 

Osoby, które zdecydowały się zaciągnąć kredyt we szwajcarskich frankach w ramach skorzystania z opcji kredytu indeksowanego do waluty obcej, mogą wnieść do sądu pozew o tak zwane odfrankowienie kredytu. Rozwiązanie to pozwala na usunięcie klauzuli indeksacyjnej z umowy pożyczkowej jako niedozwolonego postanowienia umownego. W przypadku pozytywnego wyroku dla kredytobiorcy w efekcie bank musi zwrócić frankowiczowi nadpłacone wcześniej raty.