Kredyt frankowy a wynajem mieszkania – jak zrównoważyć te dwie rzeczywistości finansowe?

wynajem-mieszkania-kredyt-franki

Zmagasz się z płatnościami kredytu frankowego, ale jednocześnie myślisz o wynajmie mieszkania? To coraz częstszy scenariusz, więc zrozumienie, jak te dwie kwestie mogą ze sobą współgrać, jest niezwykle ważne. Czy można zrównoważyć obie sfery bez obawy o domowy budżet? 

Kredyt we frankach – dlaczego jest wyzwaniem?

Kredyt frankowy, mimo że przyciągał niskimi stopami procentowymi, aktualnie niesie ze sobą pewne ryzyko. Wystarczy przypomnieć sobie nagłe wzrosty kursu franka szwajcarskiego, które spowodowały, że raty kredytów znacznie wzrosły, a dla wielu osób ich spłata stała się nie lada wyzwaniem.

Największy problem frankowiczów polega na tym, że pomimo regulowania zobowiązań kredytowych przez wiele lat, dług pozostający do spłaty i wyrażony w złotych jest wyższy, niż w momencie udzielenia kredytu. W tej sytuacji mogą oni obecnie zrezygnować z hipoteki, co nie do końca jest korzystne lub wynająć mieszkanie, pod które został zaciągnięty kredyt we frankach szwajcarskich.

Wynajem mieszkania jako źródło dodatkowego dochodu

Wynajem mieszkania, na które jest zaciągnięty kredyt we frankach, może stanowić atrakcyjne źródło dochodu. Oczywiście, należy pamiętać, że takie działanie wiąże się z pewnymi formalnościami, m.in. obowiązkiem poinformowania banku o zamiarze wynajmu nieruchomości. Uzyskany jednak w ten sposób dodatkowy dochód może znacznie pomóc w spłacie zobowiązań – pokryjesz miesięczne raty kredytu, co jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy kurs franka szwajcarskiego jest niestabilny i ciągle wzrasta. 

Należy zwrócić uwagę na dodatkowe koszty, czyli opłaty za zarządzanie nieruchomością, podatek od wynajmu i ewentualne remonty. Właściwe określenie ceny wynajmu, adekwatnej do standardu i lokalizacji mieszkania, pozwoli zminimalizować ryzyko pustostanu. W każdym przypadku decyzja o wynajmie mieszkania obciążonego kredytem frankowym powinna być dokładnie przemyślana i skonsultowana z doradcą finansowym.

Jak zrównoważyć spłatę kredytu frankowego i wynajem mieszkania?

Zarządzanie dwoma tak poważnymi zobowiązaniami finansowymi, jak kredyt frankowy i wynajem mieszkania może być skomplikowane. Ważne jest, aby dokładnie przemyśleć swoją strategię, dlatego:

  • rozważ refinansowanie kredytu – przeniesienie kredytu frankowego z jednego banku do drugiego, który oferuje lepsze warunki spłat czy też zamiana kredytu we frankach na złotówkowy mogą być korzystniejszym zabiegiem; zmiana może nawet zredukować ryzyko walutowe,
  • ustal realistyczną cenę wynajmu – powinna być ona dostosowana do rynku, ale także uwzględniać Twoje koszty związane z kredytem i utrzymaniem nieruchomości,
  • zadbaj o swoją nieruchomość – dobrze utrzymane lokum przyciąga najemców, minimalizuje koszty napraw i zwiększa rentowność wynajmu.

Nawet jeśli obecnie jesteś w stanie pokryć koszty kredytu i utrzymania nieruchomości, upewnij się, że masz plan na ewentualne przyszłe wyzwania finansowe. Warto w tym celu utworzyć awaryjny fundusz, niezbędny na wypadek nieprzewidzianych wydatków związanych z nieruchomością lub wzrostem rat kredytu.

Podsumowanie

Pomimo że kredyt frankowy jest wyzwaniem, wynajem mieszkania to dobry ruch, który na ogół łagodzi trudności finansowe z nim związane. Ważne jest jednak, aby dokładnie przeanalizować swój budżet i możliwości, by odpowiednio zarządzać zarówno wynajmem mieszkania, jak i spłata kredytu. Pamiętaj, że pomoc eksperta finansowego jest nieoceniona w tak skomplikowanej kwestii.